Jest ona również obliczana dla transakcji niezabezpieczonych depozytów O/N, ale dotyczy wyłącznie rynku międzybankowego i jest wyznaczana przez NBP. Nieco inaczej wygląda to w przypadków WIBOR®-ów, które uwzględniają także prognozy dotyczące np. Inflacji i wysokości stóp procentowych, dlatego są obecnie znacznie wyższe od stawek O/N.
Czy powodzianie kredytobiorcy mogą spać spokojnie? Ubezpieczeniowe niuanse
Określa on średnie oprocentowanie transakcji depozytowych zawieranych przez instytucje finansowe, jak również duże przedsiębiorstwa. Najpewniejszym kandydatem na nowy wskaźnik referencyjny dla kredytów hipotecznych od samego początku był WIRD. Według ekspertów w porównaniu do WIRF i WRR bazuje on bowiem na największym wolumenie transakcji, co determinuje jego mniejszy poziom zmienności, a także eliminuje ryzyko nieustalenia indeksu.
GPW Benchmark rozpoczęła publikację notowań nowych wskaźników, a do początku czerwca 2022 r. Trwały konsultacje publiczne na temat ewentualnego zastosowania jednego z nich w umowach kredytowych. W ich wyniku to wskaźnik WIRD zastąpi WIBOR® w 2023 roku. Po stronie banków, reforma WIBOR dotyka praktycznie każdego obszaru – produktów, sprzedaży, dokumentacji, operacji, systemów, finansów. Banki prowadząc działania dostosowawcze muszą pamiętać również o odpowiedniej komunikacji z klientami, tak aby w trakcie procesu reformy uświadomić na czym polega zmiana i np. Jak będą liczone odsetki od produktów dotychczas opartych na WIBOR.
Wielkie zyski banków. Nowy rekord w zakresie kluczowych dla branży dochodów
WIRD to skrót od nazwy Warszawski Indeks Rynku Depozytowego. To indeks transakcyjny opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane a Co to są papiery wartościowe instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami. Zgodnie z decyzją ma on docelowo zastąpić stosowany obecnie wskaźnik WIBOR. Aktualnie banki nie umożliwiają zmiany wskaźnika referencyjnego w trwających już umowach kredytowych.
Pod uwagę brane są stawki overnight z danego okresu, następnie obliczany jest procent składany z poszczególnych dni. Prezentujemy to na poniższym wykresie, który pokazuje, jak zmieniał się w ostatnim roku WIRON 1M Stopa składana, czyli wskaźnik wykorzystywany do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych. Zgodnie z unijnymi regulacjami rząd przy jego wprowadzeniu będzie musiał bowiem zastosować tzw. Spread korygujący (kompensacyjny), który sprawi, że ekonomiczna wartość umów kredytowych pozostanie na podobnym poziomie jak wcześniej. Warto tutaj przypomnieć, że rząd od początku wskazywał właśnie na indeksy O/N jako najlepsze alternatywy dla WIBOR®. Wskaźniki overnight oparte są bowiem wyłącznie na rzeczywistych transakcjach zawieranych w ciągu jednego dnia, a więc odzwierciedlają realną sytuację na rynku.
Sektor bankowy w kryzysie. Upadłość SVB i Signature Bank ciągnie w dół kolejne banki
Jak już wspomnieliśmy, obecnie tylko jeden bank oferuje kredyt hipoteczny z WIRON i jest to ING Bank Śląski. W pozostałych bankach kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem oparte są na WIBOR 3M lub 6M. Symulacja kredytu pozwoli na udzielenie odpowiedzi na to pytanie. Do tej pory dość znamienne było niskie zainteresowanie banków wprowadzeniem kredytów hipotecznych z WIRON. Choć jeszcze w 2023 roku wprowadzenie takich kredytów zapowiadało kilka instytucji, zrobił to do tej pory wyłącznie ING Bank Śląski.
GPW Benchmark nie wypowiada się w temacie zastosowania konkretnego wskaźnika do umów i instrumentów finansowych. Możemy jedynie pokazać symulacje, jak różne wskaźniki zachowują się względem siebie, jak reagują na impulsy płynące z otoczenia makroekonomicznego. Dla nowych umów na kredyty hipoteczne ma być ustalony tzw. Wskaźnik alternatywny – wyznaczyć ma go GPW Benchmark, bez udziału Ministra Finansów.
- Było to pokłosiem znacznych wzrostów wartości WIBOR-u, o który oparta jest znakomita większość kredytów w kraju i deklaracji premiera Morawieckiego, który zapowiedział wsparcie dla kredytobiorców.
- Jeszcze do niedawna obiektem koszmarów tysięcy kredytobiorców, którym z miesiąca na miesiąc raty kredytów dosłownie szybowały, był niezrozumiały przez większość tzw.
- To kiedy dany bank zacznie stosować WIRON, zależy wyłącznie od jego polityki kredytowej.
- Jako alternatywy brane są pod uwagę wskaźniki WIRF i WRR.
Czy WIRD może zastąpić WIBOR?
W przypadku WIBOR-u dla depozytów overnight (rodzaj krótkoterminowych depozytów zakładanych na jeden dzień) wynosi obecnie 5,05 proc., zaś stawka WIRD jest na poziomie 4,68 proc. Oparty jest na oprocentowaniu depozytów overnight. Takie wskaźniki zwykle są niższe od stawek opartych na rynku międzybankowym, jak to ma miejsce w przypadku WIBOR-u.
WIRD, WIBOR – to wskaźniki referencyjne stopy procentowej, które zostały stworzone przez GPW Benchmark, czyli spółkę należącą do giełdy. Duży wywiad: Natan Tiefenbrun Zatem zmianie podlegać będzie stawka bazowa, jaką obecnie jest SARON Compound 3M. Z kolei spread korygujący będzie stałą dodawaną do niego w datach kolejnych refixingów stawki bazowej celem policzenia należnych odsetek.
Jako alternatywy brane są pod uwagę wskaźniki WIRF i WRR. Oznacza to, że WIBOR może zostać zastąpiony Analiza matematyczna rynku walutowego zupełnie innym wskaźnikiem. Potencjalnie taki spread może więc zniwelować różnicę między WIBOR® a nową stawką referencyjną. Dotyczyłoby to jednak wyłącznie obecnych kredytobiorców, ponieważ nowe kredyty hipoteczne udzielane byłyby bez spreadu.
Jak wynika z naszych obliczeń, skorzystanie z kredytu hipotecznego z WIRON zapewnia oszczędności na miesięcznej racie około 125 zł. Pomysł, aby wprowadzić WIRON zamiast WIBOR, pojawił się w 2022 roku. Ogłosił go ówczesny premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki, który zapowiedział także, że całkowita zamiana WIBOR na WIRON nastąpi do końca 2024 roku. Plany te jednak skorygowano jesienią 2023 r., przesuwając ostateczny termin zakończenia reformy na koniec 2027 r.
Kolejne zmiany w zarządzie drugiego gracza na polskim rynku bankowym
Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Rozważając kwestię WIRON vs WIBOR z punktu widzenia kredytobiorcy, warto zwrócić też uwagę na zmienność oprocentowania wyliczanego na ich podstawie. Trudno jednak ocenić, jak zamiennik WIBOR® wpłynie rzeczywiście na obniżenie rat kredytowych.